Slovo 2007 Дрогобицька Духовна Семінарія блаженних священомучеників Северина, Якима та Віталія http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007.html Sat, 27 Apr 2024 14:23:23 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management en-gb Поетика духовного тексту як чин парадигми sacrum http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/647-sacrum-text.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/647-sacrum-text.html Зимомря М.

Питання загальнолюдських цінностей у пов'язі з окресленням рис національної ментальності постає особливо злободенним на зламі XX - XXI століть. Секулярний зміст релігійних вірувань набув феноменального вияву та системного звучання під всеохоплюючим - нерідко від'ємним - впливом процесу глобалізації. Звідси - особлива значимість релігійної літератури, передусім - Біблії [1] - у духовному житті людини [2, 9]. Адже загальнолюдські вартості сприймаються як домінанта, своєрідна норма, крізь призму якої проступає інтерпретація духовного тексту на рівні амбівалентності позиції [3, 159]. її сутність органічно поєднується з процесом перекладу в найширшому розумінні.

]]>
admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Wed, 17 Nov 2010 18:16:56 +0000
Невже дійсно «Punk Not Dead»?! http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/654-punk.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/654-punk.html Сенейко Д.

Людина, створена на Господній образ, повинна осягнути справжнє володіння собою, не піддатись моді або течії думок лише тому, що вони сучасні... (Жан-Марі Обер).

Дорога молоде! До твоєї уваги декілька рядків про сучасну тебе, про те, якою ти буваєш і стаєш останнім часом не лише на американському континенті чи в Європі, але і в Україні. Перед тобою загальний огляд однієї із найпоширеніших, незвичайних та сумнівних моло-діжних субкультур сучасності – панків! А ще дещо скажемо про хлопців та дівчат з іроке-зами крізь найголовніший життєвий критерій – духовний. Ну як, готові?!

]]>
admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Mon, 15 Nov 2010 22:42:28 +0000
Бойовий гопак http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/648-hopak.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/648-hopak.html Крижановський Я.

Гопак – це чиста сила і краса,
Гопак – високі, рідні небеса,
Це – вихор степу і могутність гір,
Козацька воля та іскристість зір,
Це – сила духу, твердість кулака,
Така вона – стихія гопака.
Здорова молодь – майбутнє України (Володимир Пилат)

Вступ
Боротьба за місце під сонцем — ось першовизначний виток історичних суспільств, та й зрештою, всього сущого у світі, починаючи від найменшої клітини, комахи, звіра, закінчуючи homo sapiens.
А вже згодом на відвойованому для себе місці переможець може створювати різновиддя мистецтв – тобто закохано відтворювати свій етнічний світ у барвах, звуках і танцях, складати епоси на честь ге-роїв, боротися і прославляти боротьбу.
Отже – боротьба, з неї все і розпочалось. Відколи?

]]>
admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Sun, 14 Nov 2010 22:20:32 +0000
Юродиві – божевільні чи святі? http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/649-strange-saints.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/649-strange-saints.html Мисан І. 

Період IX-X стт. ознаменований зразковим життям Андрія Юродивого. Саме цьому святому, котрий жив у Царгороді, було видіння Покрову Пресвятої Богородиці…

Юродство (від слав. «уродство») – вид духовного подвижництва, що полягає в симуляції безумства (вдаванням божевільного). Один із способів подолання марнославства і гордости.
Юродиві – це святі подвижники, що вибрали особливий подвиг –юродство, тобто зовнішнє безумство, що приймається ради “наруги миру”, радикального відкидання цінностей світського життя і служіння Христові через свідчення про те, що шлях Христа є відмінним від світської мудрости і величі. У цьому юродиві наслідують Христа, що терпить насмішки і знущання натовпу .

]]>
admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Fri, 12 Nov 2010 22:27:17 +0000
Таїнства Хрещення, Миропомазання і Євхаристії http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/643-sacraments.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/643-sacraments.html Фокін Д.

Наше життя побудоване таким чином, що ми кудись безперервно рухаємося, кудись скеровані, ставимо перед собою певні завдання і виконуємо їх, «бачимо» мету і йдемо до неї. Так відбувається щодня і це цілком нормально, бо відображає задум Божий, відкритий ще в раю для наших прародичів. Цей задум полягав в особистісному зростанні, доростанні образу Божого до свого Первообразу.
Займаючись справами, реалізуючи свої плани, людина може недобачати основної мети свого життя, не знати, куди вона все-таки прямує. Для нас, християн, питання, куди ми прямуємо, не складає жодних труднощів. Усі ми і кожен з нас зокрема щоденно, а то й декілька разів на день промовляємо «Отче наш…», тобто є свідомими Бога як Отця. Перебуваючи в цій свідомості, ми можемо промовити разом з Христом: «йду до Отця мого». Ті, хто називає себе християнами, є ними тому, що прийняли таїнство Хрещення. Це святе таїнство та й таїнства взагалі є введенням в благодатне божественне життя, у сопричастя з Богом. Иншими словами, святі таїнства є тим шляхом, по якому людина крокує до Царства Божого, до Небесного Отця. Цей шлях називаємо тайновведенням (містагогією), воцерковленням.]]>
admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Mon, 08 Nov 2010 18:01:30 +0000
Нація жива http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/651-nation.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/651-nation.html Зинич О.

Цього року наша держава святкувала багато ювілеїв видатних українців, які спричинилися до незалежності. Тому дати цих осінніх днів, зокрема 14 жовтня, коли відзначаємо 65-ту річницю УПА, мали б особливо заторкнути патріотичні почуття нації. А чому б нам не спробувати зазирнути в “калейдоскоп” патріотизму? Що змінилось в мисленні “середньостатистичного” українця ?
…Ого, то ми вже майже в Європі! Це ж треба, ще кільканадцять років і все. Ми, квітуча нація (“дарма”, що зменшилась на кілька мільйонів), покажемо всім…

]]>
admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Sat, 06 Nov 2010 22:32:16 +0000
Єпископ Іван Снігурський http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/646-snihurskyy.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/646-snihurskyy.html Сліпецький С. 

Іван Снігурський народився 18 травня 1784 р. в с. Берестяни на Самбірщині. Батько його був парохом в цьому селі. Мати походила з священичого роду Вербицьких. Успішно закінчивши гімназію в Самборі 1800 р., Іван Снігурський отримав стипендію релігійного фонду і поїхав до Львова. Там вивчав філософію і богословіє, підробляв, даючи приватні лекції для допомоги матері, котра 1799 р. овдовіла. Після чотирилітніх студій у Львівському університеті для поглиблення богословських знань 1804 р. поступає на навчання в університет у Відні. Після закінчення третього курсу богослов’я 1807 р. одержав дияконські свячення з рук єпископа Перемиського Антона Ангеловича, котрий в той час прибув до Відня. ]]> admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Fri, 05 Nov 2010 18:13:00 +0000 Сповнім вечірню молитву нашу Господеві http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/645-vespers.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/645-vespers.html Циб А.

Як минув день, дякуй Господеві, що дав нам сонце для праці в час дня і світло на освячення в час ночі та на інші життєві потреби. 
св. Василій Великий, В честь муч. Юліти

Часослов, як було вже написано у попередньому номері, займає важливе місце в житті християнина. Ми мали можливість побачити, як Церква розглядає час і наповнює його молитвою. А зараз пропонуємо поглянути і осмислити богословський зміст одного з богослужінь, яке наповнює добове коло, а саме - вечірню, яка є тим початком добового кола і є тими дверима, які водять нас у спільнотну молитву. «Де двоє або троє зібрані в моє ім’я, там я серед них.» [Мт. 18.20]. Отож бачимо, що спільнотна молитва є важливою в житті християнина, до якої закликає сам Христос.

]]>
admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Tue, 02 Nov 2010 18:07:21 +0000
Будь собою – будь патріотом http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/650-patriot.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/650-patriot.html Вербіцький В. 

Загально прийнятою є думка, що з людиною культурною, вихованою, високоморальною приємно і легко спілкуватись. Саме тому такі чинники, як творча спадщина українських письменників, традиції, які виховувалися в сім’ях з любові до батьківської землі, визначають особу, як патріота України.
Заклик Тараса Шевченка “Любіть Україну!” не один раз був стимулом відстоювати традиції своїх поколінь. Історію України не раз характеризують як написану кров’ю своїх героїв. Нині маємо незалежну державу, в котрій горить зелене світло для того, щоб вільно репрезентувати себе як українця. Кожному, думаю, відомі слова: «Козацькому роду нема переводу». Велика і славна козацька історія є символом мужності, історією героїв. В їхні ряди ставали особи зрілі, котрі любили свободу, були людьми чести і мали силу в руках.

]]>
admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Sun, 31 Oct 2010 18:30:09 +0000
Митрополит А. Шептицький і рух ОУН-УПА http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/652-sheptytskyy.html http://www.dds.edu.ua/en/publications/publications/slovo/2007/652-sheptytskyy.html Бриндак І.

«Любов не може йти в парі з ненавистю, бо ненависть чим більше звершена, тим більше з любови робить якийсь егоїзм. Можна своїх прав боронити і своїх прав доказати, але не шляхом ненависти до других людей… а маєте ще й ту хибу, що свої гадки і свій спосіб бачення речей надто часто хочете накинути иншим навіть часом засобами насильства і сліпого терору»

14 жовтня виповнюється 65 років від часу створення Української повстанської армії. До сьогоднішнього дня ця дата продовжує розділяти громадян України, і до нині українська влада не поставила у цій справі остаточної крапки. Але в даній публікації нас буде цікавити не це, а взаємини цього руху зі слугою Божим митрополитом Андреєм Шептицьким.

]]>
admin@dds.edu.ua (roman.rass) Слово-2007 Sat, 30 Oct 2010 08:34:54 +0000