... Фен-Шуй – «ліки» від усього?
header-dds1
header-dds2
header-dds3

Підтримайте/Support Us

Допомогти у вихованні майбутніх священиків

Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Translate into...

Articles archive

< April 2012 >
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 28 29
30            

Visits

 Погода в Україні
 
Фен-Шуй – «ліки» від усього? PDF Print E-mail
Петро МАКОВЕЦЬКИЙ

Фен шуйЯкщо б на вулиці, чи ринку запитати у звичайних перехожих: «Що таке Фен-Шуй?», то, швидше за все, правильну відповідь дали б не всі. Хоча так само мало буде й таких, котрі ніколи не чули цього, дивного для вуха українця слова. Чомусь вже так склалося, що ми байдуже ставимося до речей, які приходять у нашу рідну українську хату ззовні. Добрі вони, чи ні – нам байдуже, це питання не до нас. Тоді ж до кого? Прогулюючись містом, яке налічує нехай дві-три сотні тисяч населення, обов’язково натрапимо на оголошення, зміст якого стосуватиметься китайської практики оволодіння простором – саме в цьому допомагає славнозвісний «Фен-Шуй».

З китайської перекладається як «вода-вітер». Часто його ще називають «геомантією», через те, що з його допомогою можна вибрати «найкраще» місце для побудови дому, чи захоронення померлих, а все це, як правило, стосується землі («геос» – з гр. земля). Мета цієї практики – пошук найбільш вдалих потоків енергії «Ці» і їх використання для добра людини. Основою цієї філософії є природа. Вітри, які беруть свій початок в небі, і води, що течуть по землі (символи небесного і земного), постійно супроводжують людей і сприяють їм, а також є місцем їхнього проживання та перебування. Такий собі вияв «милосердя» з боку природи. Також ця філософія навчає, що від сили, напряму і швидкості вітру, глибини, ширини, довжини і швидкості водяних потоків залежить радість і смуток, щастя і горе людини. Правду кажучи, не дуже привабливо звучить. Тому дивно, як просто вражаюча кількість людей приймає Фен-Шуй у своє життя, ніби довгоочікуване спасіння. Можливо, хтось тільки і мріє, щоб його щастя безпосередньо залежало від вітру, води чи ще якихось природних явищ, Творець яких – Господь. Але про Творця природи Фен-Шуй чомусь не згадує, мабуть, заглибоке питання…

 

На батьківщині «геомантії» вважають, що людині слід прагнути якнайтіснішого зближення з природою, зокрема водою і вітром, та підпорядкуванню її законам. У цьому знову ж таки допоможе Фен-Шуй, який може «забезпечити» їй здоров’я та довголіття, задоволення власним життям, гармонію в сім’ї, покращення розумових здібностей, підвищення матеріального рівня життя, перетворюючи негативні життєві ситуації в сприятливі. Як все просто, не вражає? У таку доктрину аж хочеться повірити, тому багато людей вважає, що Фен-Шуй – це єдине вирішення всіх проблем. Від біди до щастя – один крок: зблизитися з природою та підпорядкуватися її законам. Без сумніву, природа краще знає, щo потрібно людині і в чому полягає її щастя. Хто може краще зрозуміти – безособова природа, чи живий Бог, Особа? Ісус Христос, Котрий заради нас став чоловіком, був розп’ятий і воскрес у славі? Чи дерева та струмки? На перший погляд, все дуже зрозуміло і виглядає дещо дико. Проте на практиці ми швидко перестаємо зауважувати власну «дикість» стосовно Бога. Підтвердженням цьому є мільйони послідовників різних течій і рухів, філософій древнього Сходу та сучасного Заходу. Обростаємо абсурдом…

Але це ще не все. Фен-Шуй «відповідає» не тільки за глобальні питання, такі, як людське щастя та благополуччя. Згідно з цим вченням, навіть колір рослин має велике значення. У певних приміщеннях користь приноситимуть рослини лише яскравого забарвлення, а в інших – зеленого кольору і такі, що не цвітуть. У сімейних проблемах Фен-Шуй також не стоїть осторонь. Якщо молода пара втратила гармонію відносин, то фахівець у даній філософії легко знайде причину в тому, що молодята просто якимось предметом перекрили доступ потрібної сили чи енергії, беручи до уваги, що кожен дім поділений на зони різних енергій. Це зони любові, багатства, дітей, кар’єри, грошей тощо.

Американець, Томас Лінь Юй, котрий спростив класичний китайський Фен-Шуй, вважає, що ті зони можна активувати, поставивши той чи інший предмет в якийсь сектор, чи навпаки. Звідси і бере свій початок пристрасть до всіляких статуеток, амулетів, талісманів та подібного. Віра в те, що вони мають магічну силу, за допомогою якої можуть вирішити за нас наші проблеми, заставляє перетворювати дім на житло в стилі середньовічних відьомських хатинок. Не треба забувати також про місця застою енергії «Ці», якими обов’язково є пусті кути в кімнаті, довгі проходи та неестетичні меблі. Звичайно, це не повний перелік всіх «благ», які пропонує сучасний Фен-Шуй, але й цього достатньо, щоб тверезо поглянути і оцінити всю логіку цієї та подібних філософій.

Ліна Костенко у своїй останній книзі пише: «…ми країна вільна, у нас тут прохідний двір. Часом щось таке загніздиться – ніякий протяг не видме… ». Справді, нерідко наша свобода вибору зводиться лиш до вибору гачка з яскраво розрекламованою приманкою. Однак щодо філософії Фен-Шуй, дуже важко визначити, які елементи вчення вважаються правдивими, а які є вигадані самими жителями Китаю через труднощі перекладу, що, переважно, є некоректним. Тому сучасний Фен-Шуй в більшості випадків не має нічого спільного з класичним. Але, разом з тим, він не має нічого спільного з нами як християнами. Тут не достатньо виправдання на кшталт – «а я живу – мені цікаво…». На дуже великі ставки йде наше життя, щоб ми могли легковажити ним. Фен-Шуй, пропонуючи свою «допомогу», примушує повірити, що людина повинна підпорядковуватись природі, її енергіям, забуваючи про свого Творця, що наше щастя, чи нещастя залежить від чогось, а не від нас самих. Дивно бачити, як людина «віддає» своє життя під охорону всіляких амулетів чи талісманів, нібито покликаних облаштувати його, а насправді конвеєрно наштампованих з метою фінансової зручності. І хто ж тут кого обманює?

Тому потрібно відкрити очі, щоб тверезо глянути на світ, в якому живемо, в якому не все, що є приємним та вигідним, – є добрим. Пам’ятаймо слова, які сказали колись налякані бурею апостоли: «Хто це такий, що вітрам і воді повеліває, і вони слухають Його?» (Лк. 8, 25). Христос, а не потоки енергії, дарує нам спасіння. Тож не забуваймо про це.

 

Петро МАКОВЕЦЬКИЙ.Фен-Шуй – «ліки» від усього?//СЛОВО № 4 (48) 2012, с.16-17