... В рамках семінарійного УБНТ представлено діяльність сестер-василіянок у східній Галичині на перетині ХІХ та ХХ століть [ВІДЕО]
header-dds1
header-dds2
header-dds3

Підтримайте/Support Us

Допомогти у вихованні майбутніх священиків

Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Перекласти на...

АРХІВ СТАТЕЙ

< лютого 2024 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      

Наші відвідувачі

 Погода в Україні
 
В рамках семінарійного УБНТ представлено діяльність сестер-василіянок у східній Галичині на перетині ХІХ та ХХ століть [ВІДЕО] PDF Друкувати Електронна адреса
Вівторок, 13 лютого 2024 20:30

vidbulasʹ tsikava dopovidʹ pro diyalʹnistʹ sester chsvv u skhidniy halychyni na peretyni xix ta xx stolitʹ 202413 лютого у Дрогобицькій духовній семінарії відбулося перше у 2024 р. Б. відкрите засідання місцевого осередку Українського Богословського Наукового Товариства. Цього разу темою зустрічі була презентація монографії Дарії (Світлани) Турків, сестри Чину святого Василія Великого, докторки філософії, під назвою: "Сестри ЧСВВ у східній Галичині наприкінці ХІХ – у І-шій половині ХХ століття: Служіння та просвіта".

Спершу о. Іван Гаваньо, голова місцевого осередку УБНТ, звернув увагу на актуальність праці: "Це дослідження є історичним за характером, і вже тому має відношення до сьогодення. Причин для такого зв'язку є декілька: по-перше, український народ, внаслідок кількох затирань слідів та переписів нашої минувшини з боку чужинецьких державних режимів, не знає своєї історії; по-друге, результати дослідження свого минулого творять мотиваційний горизонт особистісного поступу у часі. Таким чином книга, яка сьогодні буде представлена перед нами, є просуванням на дорозі національного та особистісного самопізнання".

Після короткого представлення слово передали сестрі Дарії, яка охарактеризувала своє дослідження такими словами: "Це було складання мозаїки з маленьких крупинок, якими стали, зокрема, архівні матеріали, вперше доступні для наукового опрацювання". За словами авторки монографії, структура книги є наступною: перший розділ містить загальний огляд історіографічних досліджень даної тематики; другий розділ описує процес становлення та подальшого розвитку жіночих монастирів ЧСВВ на теренах східної Галичини у рамках досліджуваного періоду; третій та четвертий – представляють діяльність сестер-василіанок, що охоплює їхню богословсько-релігійну, освітньо-виховну та соціальну працю.

Поміж іншим, сестра Дарія розповіла про феномен вчительських семінарій, якими опікувалися сестри-василіанки, та які виникали при жіночих монастирях у цей період. Ці навчальні заклади сильно посприяли освітньому вишколу дівчат тогочасної Галичини. Їхнім найбільшим добродієм був митрополит Андрей Шептицький, який, крім ініціативи у заснуванні та матеріальної підтримки, часто особисто навідувався до цих семінарій. Однак, перебіг Другої світової війни та прихід комуністичної влади принесли із собою ліквідацію монастирів ЧСВВ у Галичині, перехід монахинь у підпілля та подальші їх переслідування й арешти.

Після доповіді авторки монографії виступила пані Ольга Сеник, викладачка Дрогобицького музичного фахового коледжу імені Василя Барвінського, коротко представивши малознану сторінку історії місця своєї професійної діяльності, яке у 1920-тих роках належало Перемиській єпархії УГКЦ і було приміщенням вчительської семінарії сестер-василіанок, феномен яких описувала сестра Дарія.

Після сесії "Запитання-відповіді" о. Іван Гаваньо подякував доповідачці та поставив за приклад діяльність сестер-василіанок у Галичині, зокрема, воєнного періоду як "вміння поневоленої нації належно поводитися в умовах окупації та, внаслідок цього, підійматися з колін".

Попереднє відкрите засідання місцевого осередку УБНТ відбулося 28 листопада 2023 р. Б. Більше за посиланням: http://www.dds.edu.ua/ua/news/2929-u-seminariyi-vidbulas-dopovid-o-myrona-bendyka-pro-beresteysku-uniyu-2024.html

Більше про Українське Богословське Наукове Товариство у статті за посиланням: http://dds.edu.ua/ua/articles/2/slovo/2009/514-ubnt.html

Відеозапис події:

 

 

Підписуйтесь ✅ і стежте за фото- і відео-матеріалами тут:
~ FACEBOOK: https://www.FACEBOOK.com/dds.edu.ua/
~ INSTAGRAM: https://www.INSTAGRAM.com/ddseminaria/
~ YOUTUBE: https://www.YOUTUBE.com/channel/dseminaria/
~ TWITTER: https://TWITTER.com/dds_ua