... «Мозаїка» Української Греко-Католицької Церкви
header-dds1
header-dds2
header-dds3

Підтримайте/Support Us

Допомогти у вихованні майбутніх священиків

Ukrainian (Ukraine)English (United Kingdom)

Перекласти на...

Нові матеріали

Найпопулярніше

АРХІВ СТАТЕЙ

< липня 2019 >
ПН ВТ СР ЧТ ПТ СБ НД
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Наші відвідувачі

 Погода в Україні
 
«Мозаїка» Української Греко-Католицької Церкви PDF Друкувати Електронна адреса

Ярослав Мисак

altЩоразу, коли ми присутні на богослужінні, чуємо поминання церковної влади. Але, мабуть, не кожен вичерпно розуміє значення слів «патріарх», «митрополит» чи «єпископ», або ж які функції виконує деканат, екзархат, митрополія. Тому з’ясуємо загальну структуру нашої Церкви в Україні, а заодно і Самбірсько-Дрогобицької єпархії.

Перш за все, розпочнімо ознайомлення із найбільшої структурної одиниці. Патріархат − це традиційна форма церковного устрою в Східних Церквах. Основною особливістю патріархату є те, що він об’єднує ті округи, в яких зберігається обряд, властивий цій Церкві. Відповідно ж Патріарх, або Верховний архиєпископ, є головою помісної Церкви, якому належить повнота законодавчої влади. Йому юрисдикційно підвладні всі митрополити та єпископи. Патріарху належать титули Блаженніший а також Отець та Глава Церкви . На даний момент ним є Верховний архиєпископ Святослав (Шевчук). Блаженнійший Святослав виконує всі обов'язки Патріарха, але поки що Святійший Престол офіційно не визнав патріарший статус УГКЦ, іменуючи її Верховним Архиєпископством.

Патріархат, у свою чергу, поділяється на менші округи. Це митрополії – церковні області, до складу яких входять кілька єпархій. Єпископ, який очолює територію митрополії – митрополит. Йому належить титул Високопреосвященніший Архиєпископ. В Україні є 4 митрополії (Києво-Галицька, Львівська, Івано-Франківська і Тернопільська). Самбірсько-Дрогобицька єпархія належить до Львівської митрополії, яку очолює владика Ігор (Возьняк).
Митрополія поділяється на єпархії та екзархати.

Єпархія – адміністративна одиниця помісної Церкви, де головує єпископ. Єпископ – найвищий ступінь священства. Єпископа називають архиєреєм (тобто головним над священиками – ієреями) та преосвященним владикою. Старші і більш заслужені єпископи дістають назву архиєпископів. Єпископи мають право звершувати всі Святі Таїнства, в тому числі – Таїнство Священства.

Правлячим архиєреєм Самбірсько-Дрогобицької єпархії є владика Ярослав (Приріз).
Екзархат у Східних Католицьких Церквах, по-суті, нічим не відрізняється від єпархії, – це територія, де проживають вірні, але не так чисельно, щоб їх можна було зорганізувати у єпархії. Екзархатом керує єпископ-екзарх. Сьогодні на теренах нашої держави є наступні екзархати: Луцький, Донецький, Харківський, Одеський та Кримський.

Таким чином в Україні діють: Київська архиєпархія УГКЦ, Донецький, Кримський, Луцький, Харківський та Одеський екзархати (Київська-митрополія); Львівська архиєпархія, Самбірсько-Дрогобицька, Сокальсько-Жовківська, Стрийська єпархії (Львівська митрополія); Тернопільсько-Зборівська архиєпархія, Бучацька і Кам'янець-Подільська єпархії (Тернопільська митрополія); Івано-Франківська архиєпархія, Коломийська і Чернівецька єпархії (Івано-Франківська митрополія).
У Польщі: Перемисько-Варшавська архиєпархія і Вроцлавсько-Ґданська єпархія (Перемиська митрополія).

У США: Філадельфійська архиєпархія, Пармська єпархія святого Йосафата, Чиказька єпархія святого Миколая, Стемфордська єпархії (Філадельфійська митрополія).
У Канаді: Вінніпезька архиєпархія, Едмонтонська, Нью-Вестмінстерська, Саскатунська і Торонтська єпархії (Вінніпезька митрополія).
У Бразилії: Куритибська архиєпархія святого Івана Хрестителя і Єпархія Непорочного зачаття Діви Марії в Прудентополісі (Куритибська митрополія).

Крім того є Єпархія Святого Володимира Великого у Парижі, Лондонська єпархія Пресвятої Родини, Апостольський екзархат у Німеччині та Скандинавії, Мельбурнська єпархія святих апостолів Петра й Павла (Австралія і Нова Зеландія) та Буенос-Айреська єпархія Покрови Пресвятої Богородиці в Аргентині.

Оскільки обов’язки й завдання єпископа є досить широкими, то йому на допомогу в архиєрейському служінні покликані:

1. Єпископ-помічник, єпархіальна курія.

2. Декани (протопресвітери) і пресвітери-парохи.

3. Покликані єпископом представники мирян.

1. Єпископи-помічники допомагають правлячому єпископу. Їх вибирає, як і всіх інших архиєреїв, Патріарший Синод єпископів. Наприклад єпископом-помічником Самбірсько-Дрогобицької єпархії є Преосвященніший єпископ кир Григорій (Комар).
Дорадчий орган будь-якої єпархії називається курією. До складу Самбірсько-Дрогобицької єпархіальної курії входять: єпархіальний собор, канцелярія та архів, економат, пресвітерська рада, колегія радників, церковний трибунал, промотор справедливості, комісії з різних питань, капеланська служба та інші єпархіальні співробітники. Перед курією стоять наступні цілі: поглиблення душпастирської активності, допомога в адміністративно-виконавчій діяльності а також у судовій ділянці.

2. Декан (протопресвітер) – це священик, який управляє однією з адміністративних частин єпархії (званих деканатом). Всіх їх іменує сам єпископ. На сьогоднішній день Самбірсько-Дрогобицька єпархія поділена на 20 деканатів: Бориславський, Висоцький, Добромильський, Дрогобицький, Дублянський, Лішнянський, Меденицький, Мокрянський, Мостиський, Підбузький, Рудківський, Самбірський, Сколівський, Славський, Старосамбірський, Судововишнянський, Трускавецький, Турківський, Тухольківський, Хирівський.

Найменшою клітиною адміністративного поділу всієї Церкви є парафія. Парафія формується спільнотою вірних, пастирська опіка над якою доручається парохові. Це – священик, котрий є співпрацівником архиєрея. Саме єпископ має право іменувати парохів. У великих церковних парафіях на допомогу парохам даються священики-сотрудники, яких також призначає правлячий єпископ. Духовний провід вірних СДЄ здійснюють понад 280 священнослужителів, а Христове тіло єпархії складається з 230 парафій із 420 громадами , як згадано вище, поділених на 20 деканатів у 6 адміністративних районах Львівської області.

Ярослав МИСАК, «Мозаїка» Української Греко-Католицької Церкви // СЛОВО №1 ( 73)